Ako vybrať karimatku?

Vyspite sa pohodlne aj na cestách

Nielen na kempovanie, ale aj posedenie v prírode alebo na festivale sa vám bude hodiť karimatka. Vďaka nej vám nebude zima od zeme a nebudete vnímať nerovnosti povrchu. Pri výbere sa zamerajte hlavne na to, kam s karimatkou budete vyrážať a ako ju hodláte nosiť či prepravovať.

  • Jakub, redakcia Heureka.sk
  • Doba čítania: 3 min.

Typy

Nafukovacia karimatka

Asi najpohodlnejší typ karimatky, aký si môžete zaobstarať. Oproti samonafukovaciemu variantu je o niečo ľahšia a zbaliteľnejšia. Tiež vás dobre odizoluje pred studenou krajinou a jej nerovnosťami. Pozor si však musíte dať v drsnom teréne, kde hrozí prepichnutie materiálu. Nafukovačky totiž nie sú tak odolné.

Pokiaľ cestujete z miesta na miesto, môže vás každodenné nafukovanie po čase zdržiavať. Preto si vždy premyslite, kam karimatku budete nosiť najčastejšie.

  • Maximálne pohodlie

  • Skladná a ľahká

  • Vodeodolná

  • Nutnosť nafúknutia

  • Náchylná na pretrhnutie, prepichnutie

Nafukovacia karimatka

Samonafukovacia karimatka

Tieto podložky výborne izolujú aj v chladnejšom počasí, navyše skvele vyrovnávajú terénne nerovnosti, takže ich skoro neucítite.

Môžete ich používať celoročne, avšak počítajte s ich vyššou hmotnosťou. Rovnako ako u klasickej nafukovačky, aj tu kontrolujte terén a dávajte pozor na ostré kamene alebo aj čerstvo pokosené lúky.

  • Výborná tepelná izolácia

  • Pohodlie

  • Dobrá funkčnosť aj v náročných podmienkach

  • Vyššia hmotnosť

  • Vyššia cena

  • Hrozí prepichnutie

Samonafukovacia karimatka

Alumatka

Skôr než kvalitnú podložku hľadáte skladnú a univerzálnu karimatku napríklad na posedenie počas pikniku? Alumatka vám bude robiť spoločnosť na rôznych letných akciách, festivaloch alebo napríklad na pláži.

Oproti bežným karimatkám je pochopiteľne menej pohodlná a počas noci ucítite akúkoľvek nerovnosť.

  • Nízka hmotnosť

  • Skladnosť

  • Nízka cena

  • Nízky komfort

  • Nízka tepelná izolácia

Alumatka

Penová karimatka

Či už sa chystáte do kempu alebo na cvičenie, penová karimatka vám poskytne dobrú službu. Toto prevedenie je veľmi ľahké a tiež pomerne univerzálne. Jej veľkosť môžete na rozdiel od ostatných ľubovoľne upraviť nožnicami.

Možno vás v ponuke prekvapí veľké cenové rozpätie penových karimatiek. Zaobstarať si totiž môžete klasickú penu z polyetylénu (PE) alebo oveľa kvalitnejšiu, teda aj drahšiu EVA karimatku z etylénvinylacetátu. Tento typ nenasiakne vodu, lepšie izoluje a navyše je oveľa odolnejšia. Pribaliť si ju môžete aj do drsného a kamenistého terénu bez strachu z pretrhnutia.

  • Odolnosť

  • Nízka hmotnosť

  • Nižšia cena

  • Horšia skladnosť

  • Menej pohodlná ako nafukovacie modely

Penová karimatka

Radi by ste niekam vyrazili, ale chýbajú nápady? Navštívte našu stránku Kam na dovolenku.

Využitie

Čundre a tábory

Chystáte sa prespávať rôzne v teréne a svoju karimatku budete nosiť neustále na chrbte? Zamerajte sa na odolné prevedenie, ktoré vám zároveň príliš nevychýli hmotnosť celého turistického batohu. Ideálnou voľbou môže byť penová karimatka z EVA peny.

Trek

Podľa toho, kam na trek sa chystáte, vyberajte zodpovedajúcu výbavu. Do miest mierneho pásma, ktoré navštívite počas leta, si opäť dobre poradíte s penovou EVA karimatkou, ale aj kvalitným nafukovacím variantom.

Festivaly

Tu ľubovoľne filtrujte podľa ceny. Stačiť vám môže obyčajná alumatka, ale aj penová alebo lacná nafukovacia karimatka Záleží, koľko komfortu potrebujete.

Kemp

Na takéto klasické slovenské kempovanie sa vám bude hodiť samonafukovacia karimatka. Tá vám spanie na tvrdej zemi maximálne spríjemní. Počítať síce musíte s vyššou váhou, to vám ale v prípade spania na jednom mieste nemusí príliš vadiť. Zvlášť, pokiaľ sa do kempu dopravíte autom.

Extrémne podmienky

Do hôr a náročnej expedície sa už pravdepodobne chystáte dobre vybavení a informovaní o všetkých možných rizikách. Dôležitá pre vás bude dobrá izolácia spolu s nižšou hmotnosťou a prípadne aj odolnosťou.

Podľa skúseností a vlastných preferencií tak môžete dať prednosť kvalitnej nafukovacej karimatke alebo penovej skladacej z EVA materiálu v kombinácii s alumatkou.

Parametre

Dĺžka a šírka

Rozmery karimatky si vždy kontrolujte k svojim vlastným proporciám. Všeobecne platí, že dĺžka karimatky by mala byť ideálne zhruba o 15 cm dlhšia ako vaša výška. Alumatky zoženiete najčastejšie o dĺžke 180 cm a šírke 60 cm, rovnaké rozmery mávajú aj penové karimatky. Samo/nafukovacie karimatky sa často označujú aj veľkosťami small-large. Ich zoznam nájdete v tabuľke nižšie.

Veľkosť Určenie Orientačné rozmery
Small detská karimatka 120 × 50 cm
Medium dámske veľkosti 168–180 × 50–60 cm
Regular bežná postava 180–185 × 50–60 cm
Large predĺžená dĺžka 185–196 × 50–75 cm

Hrúbka

Hrúbka vám napovie niečo o izolácii aj skladnosti karimatky. Najtenším typom sú alumatky, ktoré dosahujú cca 3 mm. Poslúžia vám tak skôr ako vrstva brániaca znečisteniu spacáku. Penové karimatky v PE prevedení bývajú hrubšie, zhruba 5–12 mm. Častejším používaním ale môžu slabnúť.

Kvalitnejšie EVA karimatky dosahujú približne 10–14 mm, dobre tak izolujú a ponúknu dostatok pohodlia. Akonáhle sa hrúbka karimatky pohybuje v centimetroch, môžete si byť istí maximálnym pohodlím a perfektnou izoláciou.

Trápia vás bolesti chrbta? Radšej siahnite po komfortnom samonafukovacom variante pokojne aj 10 cm hrubom.

Tvar

Ak by vás zaujímali aj iné ako obdĺžnikové tvary, môžete naraziť aj na anatomicky tvarované karimatky väčšinou v samo/nafukovacom variante. Pri nohách bývajú zúžené a v rohoch zaoblené. V tejto kategórii nájdete aj karimatky prispôsobené ženskej postave. Takéto podložky majú zosilnené panely v oblasti chrbta, panvice a nôh pre lepší tepelný komfort.

Na penovej karimatke si požadovaný tvar môžete pokojne prispôsobiť nožnicami. Takto upravené modely však už budete v prípade potreby ťažko reklamovať. Špeciálnym variantom sú karimatky do hamaky, ktoré sú prirodzene užšie a vykrojené tak, aby dobre padli do prehnutého tvaru.

Hmotnosť

Pokiaľ zastávate pohľad človeka, ktorý svoju všetku výbavu ponesie celý deň na chrbte, potom vás určite bude zaujímať hmotnosť karimatky. O alumatke v batohu nebudete takmer vedieť, váži zhruba 100 g. Dobre tak doplní napríklad menej kvalitnú penovú karimatku. Tá môže vážiť od 150 do 400 g.

Pohodlie a dobrá izolácia rastie väčšinou s váhou, komfortné samonafukovacie modely vážia aj 1 kg a viac. Na dlhšie treky preto voľte odľahčené kvalitné karimatky (hi-tech nafukovacia verzia, skladacie penové). Sú síce drahšie, ale táto investícia sa zaručene oplatí.

Skladnosť

O skladnosť karimatky vám pôjde predovšetkým, ak sa budete do miesta nocľahu pohybovať po vlastnej osi bez auta. Najskladnejšie sú pochopiteľne alumatky, tie však ako hlavná spacia podložka nie sú úplne dostačujúce. Penové karimatky sú síce ľahké, ale v bežnom rolovacom prevedení pomerne objemné. Z hľadiska skladnosti vám tak lepšie poslúžia penové skladacie karimatky. Tie zložíte podobne ako harmoniku a lepšie ich tak vtesnáte do batohu.

Na skladnosť karimatky má pochopiteľne vplyv aj jej hrúbka. Čím hrubší kúsok máte, tým horšie sa vám bude vtláčať do batohu a pravdepodobne sa aj viac prenesie.

Outdoorové vybavenie

Spacáky

Turistické batohy

Pláštenky na batohy

Kompasy a buzoly

Vreckové nože

Čelovky

Rady na záver

Ako funguje samonafukovanie

Samonafukovacie karimatky sú tvorené špeciálnou penou s otvorenými pórmi, ktoré sú zapustené v nepriepustnej tkanine. Akonáhle otvoríte ventil, pena do seba začne nasávať vzduch, a tým sa rozpínať. Na dokončenie procesu budete musieť zvyšok ľahko dofúknuť a nakoniec uzavrieť ventil.

Zloženie samonafukovacej karimatky

Pre zloženie samonafukovačky musíte najskôr uvoľniť ventil a potom tlakom na karimatku vzduch vyhnať von. Uzavrite ventil, čím zabránite opätovnému nasávaniu vzduchu. Potom ju zložte alebo zrolujte do prepravnej podoby. Zbalená samonafukovacia karimatka vám v batohu väčšinou zaberie menej miesta ako tá penová.

Na čo si dať pozor
  • Samonafukovaciu karimatku neskladujte v teple, rozpálenom aute alebo na prudkom priamom slnku (typicky napríklad v priebehu dňa na batohu). Karimatka sa môže začať odlepovať, čím sa naruší celá jej štruktúra a dôjde k nevratnému poškodeniu.
  • Alumatku ukladajte lesklou stranou hore a penou dole. Hliník odráža telesné teplo späť a tým zvyšuje celkový teplotný komfort.
  • Ak sa chystáte do oblasti s ostrými skalami alebo pichľavou, čerstvo pokosenou trávou, dobrú službu vám preukážu odolné EVA karimatky. Samonafukovacie a nafukovacie by sa naopak na takomto teréne mohli poškodiť.